Hypoteční úvěr – pro a proti

Hypoteční úvěr – pro a proti

Hypotéka je nejoblíbenějším zdrojem peněz na bydlení. Je však otázka, zda je výhodné si pořídit dům či byt jen z hypotéky, nebo je lepší mít předem něco naspořeno? Koupě domu či bytu jen z hypotéky nebo téměř jen z hypotéky má řadu předností, ale i své nevýhody.

Řada lidí může být v takové rodinné situaci, že potřebuje své bydlení bezodkladně řešit a šetření by pro ně znamenalo komplikaci. Může to být výhodné i z ekonomického hlediska. Úroky z úvěrů na trhu rostou a dlouhodobě se zvyšují i ceny nemovitostí. Kdo si tedy pořídí byt či dům do vlastnictví nyní, tak na tom může vydělat, než kdyby to udělal za dva až tři roky, až si něco našetří. Výhodné to může být i pro toho, kdo si nejprve bere hypotéku na krátké období a část hypotéky splatí při změně sazby výtěžkem z prodeje své starší nemovitosti.

I hypotéka má ovšem své nevýhody. Většinou se hypotéky poskytují až od 200 tisíc korun. Na drobné opravy a rekonstrukce musí majitel nemovitosti využít například úvěr ze stavebního spoření. Navíc je třeba počítat s tím, že při sjednání hypotečního úvěru vyžadují banky zastavení nemovitosti. Na hypotéku také nedosáhne každý, limitováni jsou hlavně lidé s nižším příjmem a také ti, kteří podnikají. Snadnější cestu k hypotéce mají zaměstnanci s pracovní smlouvou na dobu neurčitou.